Skip to main content

Natsek

  • Välkommen till
    Naturvetarsektionen!

Vad gör Naturvetenskapliga sektionen?

Naturvetenskapliga sektionen representerar alla studenter och doktorander vid Naturvetenskapliga fakulteten. Vi arbetar med utbildningsbevakning, arbetsmiljö och elevsociala frågor. I praktiken innebär det att vi utser studentrepresentanter vid Naturvetenskapliga fakulteten och dess institutioner. Det är lagstadgat att studenter har rätt att närvara när frågor som rör dem behandlas och därför ser vi till att eleverna blir hörda.

Ordförande

Ordförande

Naturvetarsektionen

Ordförande Erica Wik

Kontorstider: Mån-Fre 09:00-16:00
Mail: natsek@gota.gu.se
Telefon: +46704833483
Instagram: @gotanatsek
Insparken HT23
Orbi

Är du osäker på om du tillhör natsek?

Nedan har vi listat alla grundutbildningar som vi representerar vid Naturvetenskapliga fakulteten.

  • Fysik

  • Sjukhusfysiker

  • Datorstödd fysisk mätteknik

  • Geografi

  • Geovetenskaper

  • Kemi

  • Molekylärbiologi

  • Receptarie/Farmaci

  • Bebyggelseantikvarie

  • Bygghantverk

  • Konservator

  • Trädgårdens och landskapsvårdens hantverk

  • Matematik

  • Naturvetenskapligt basår

Vill du bli fadder?

Vill du bli fadder under Naturvetarsektionens mottagning 2023? Vad roligt! Mottagningen kommer att äga rum mellan den 14 augusti och 3 september.

Som fadder kommer du att vara en kontaktperson för nya studenter och se till att alla känner sig inkluderade och att stämningen är på topp. Faddrar kommer att arbeta i grupper för att ta hand om de tilldelade studenterna. Se till att delta i så många evenemang som möjligt och locka era studenter att vara med!

Om du blir godkänd i slutet av fadderperioden kommer du naturligtvis att belönas med en medalj och en tack-sittning. Självklart kommer du att få utbildning för att bli den perfekta faddern! Det kommer att ske den 29 juni och vid ett senare tillfälle i juli. Du kan anmäla dig nedan i formuläret! Skicka ett mail.

Om du redan är taggad och har bestämt dig är det bara att fylla i formuläret nedan!

 

Vi finns för dig

Vi tar emot problem och förbättringsförslag från dig som student och driver det gentemot universitetet. Oavsett om det handlar om att en tenta blivit orättvist rättad, en kurs som är dåligt upplagd eller om du vill göra en bra kurs bättre så hjälper vi dig från start till mål! 

Ha kul på natsek!

Det kan låta allvarligt med utbildningsbevakning. Det är det också. Men vi gör mer än det! Vi och våra föreningar fixar evenemang och andra studiesociala aktiviteter för att berika din studietid vid sidan av plugget. Håll utkik på Orbi och följ oss och våra föreningar på sociala medier för nya event! 

Föreningar

Till vår hjälp har vi sektionsföreningar som arbetar på de olika institutionerna och kopplar samman studenter från samma program och institutioner. Vi har även sexmästerier som fixar fester för alla fakultetens, och ibland även hela universitetets, studenter. Är du nyfiken på vilka föreningar vi har? De finns här nedanför, scrolla dit och kika! Saknar du en förening hjälper vi dig att starta upp en, alla är välkomna!

Hitta oss!

Du hittar vårt nya kontor i Natrium, Medicinaregatan 7B. Vi är på plats under kontorstid men kan vara iväg på möten ibland. Det går dock utmärkt att skicka mail om vi inte skulle vara på plats, så återkommer vi snarast. Har du frågor eller är du nyfiken på mer? Hör av dig!

I fokus

Arrangera Insparken 2022!

Tyckte du att höstens inspark var kul? Vill du skapa minnen för livet?

Natrium byggprojekt

Som du kanske vet är det en planerad flytt till det nya bygget Natri

Nominering till pedagogiska priset

Varje år delar naturvetarsektionen ut ett pris till den mest pedagogiska föreläsare/lektor/handle

Föreningarna är din väg till ett rikare studentliv

På Naturvetarsektionen har vi en lång tradition av både utbildningsbevakande och festfixande föreningar. Vi letar dessutom efter nya engagerade studenter som vill blåsa liv i några av de sektionsföreningar som för tillfället ligger vilande. Tveka inte att höra av dig till oss på natsek om du märker att det saknas en aktiv förening på ditt program eller din institution!